Tarihi Büyük Efes, Mayıs’ta dönüyor. – Vatan Gazetesi

Tarihi Büyük Efes, Mayıs’ta dönüyor. – Vatan Gazetesi

İzmir’in simgesi haline gelen Büyük Efes Oteli tekrar hizmete giriyor
İzmir’in simgesi haline gelen Büyük Efes Oteli, 2 Mayıs’ta tekrar hizmete giriyor. MV Holding ile Tahincioğlu Holding’in 2005’te 121.5 milyon dolara Emekli Sandığı’ndan aldığı oteli, Swiss Hotel işletecek. Otelin yeni ismi Swissotel Grand Efes İzmir olacak

İzmir’in simgesi haline gelen Büyük Efes Oteli tekrar hizmete giriyor. Murat Vargı’ya ait MV Holding ile Tahincioğlu Holding Konsorsiyumu’nun 2005 yılında 121.5 milyon dolara Emekli Sandığı’ndan aldığı otel, 2 Mayıs’ta açılıyor. Oteli dünyaca ünlü Swiss Hotel işletecek. 5 yıldızlı otelin ismi ise Swissotel Grand Efes İzmir olarak değiştirildi.

Otelin çehresini değiştiren yaklaşık 150 milyon dolarlık ek yatırımın son bulmasıyla tekrar hizmete girecek olan otelin resmi açılışını Ekim ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gerçekleştirecek.

Küçük alışveriş merkezi var
36 bin 304 metrekarelik bir alan üzerinde kurulu bulunan otelin zemin üstünde 10, zemin altında da 4 katı var. Swissotel Grand Efes İzmir’de; 1400 kişilik kongre merkezi, 450 kişilik 7 toplantı salonu, 1.250 kişilik 3 balo salonu ve Amirta Spa yer alıyor. 405 oda ve suitin yer alacağı yenilenmiş Swissotel Grand Efes İzmir otelinde alışveriş yapmak isteyenler için 40’a yakın mağaza da yer alacak.

Temelini Menderes attı

Temeli 1950’li yıllarda Adnan Menderes ve Celal Bayar tarafından atılan Büyük Efes Oteli’nin bulunduğu alanda daha önce Atatürk’ün sık sık ziyaret ettiği eski fuar alanı bulunuyordu. 1964 yılında Cemal Gürsel tarafından hizmete açılan otel, 1992’ye kadar İzmir’in tek beş yıldızlı oteli olma özelliğini taşıyordu. Yakın dönemde İzmir’in tarihine tanıklık eden otel, devlet başkanlarından sanatçılara, sporculardan edebiyat dünyasının seçkin isimlerine kadar birçok ismi konuk ederken müdavimleri arasında Zeki Müren, Gönül Yazar gibi isimler dikkat çekiyor.