İş dünyası ve STK’lar güçlerini Ekonomiye Kadın Gücü’ne kattı

İş dünyası ve STK’lar güçlerini Ekonomiye Kadın Gücü’ne kattı

İş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının önde gelen temsilcileri kadınların ekonomiye kazandırılması amacıyla hayata geçirilen Ekonomiye Kadın Gücü projesinin Danışma Kurulu’nda biraraya geldi.  Toplantıda yoksulluğu azaltma stratejileri, sosyal işletme modelleri ve kadınlara fırsat eşitliği yolundaki çözümler masaya yatırıldı

Turkcell ile Türkiye İsrafı Önleme Vakfı (TİSVA) ev sahipliğinde “Ekonomiye Kadın Gücü” Projesi’nin ilk Danışma Kurulu toplantısı yapıldı. İş dünyası ve sivil toplum kuruluşlarının önde gelen isimlerini bir araya getiren Danışma Kurulu’nun Onursal Başkanlığı’nı mikrokredinin mucidi Nobel ödüllü Bangladeşli Prof. Dr.  Muhammed Yunus yaptı.

Türkiye’de kadınların ekonomiye katılımı konusunda fikir önderliğini başlatmak ve çıkan sonuçlar ile karar verici mercilere katkı sağlayabilmek için toplanan Danışma Kurulu’nda kadınlar için fırsat eşitliği yaratılması, Türkiye’de yoksulluğun azaltılma stratejisi, sosyal işletme modelleri masaya yatırıldı.

Yılda belirli dönemlerde bir araya gelecek olan Danışma Kurulu’nun ilk toplantısında kanaat önderleri kadın girişimcilerin ihtiyaç duydukları eğitim, rehberlik, fon-finansman, çocuk bakımı konularında önerilerini paylaştı.  Toplantıda konuşulan öneriler projeyi geliştirmek için rapor haline getirilerek, ek önerilerle kamu ve STKlarla paylaşılacak.