Çermikli çocukların yüzü gülecek – Akşam Gazetesi

Çermikli çocukların yüzü gülecek – Akşam Gazetesi

Milli Eğitim Bakanı Hüseyin Çelik, Diyarbakır’ın Çermik İlçesi’nde Türkiye’nin önde gelen teknoloji şirketlerinden KVK’nın yaptırdığı Ercan Demirkol Eğitim Kampusu’ndaki Anadolu lisesini Turkcell ve KVK’nın kurucu üyesi Murat Vargı ile birlikte hizmete açtı. Çelik ve Vargı daha sonra yine KVK’nın yaptıracağı 150 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdunun temel atma törenine katıldı. Bakan Çelik, yaptığı konuşmada “Burada yeşermek, ağaç olup meyve verebilmek için bekleyen çok sayıda çocuğumuz var. Hepimiz el ele verip cehaleti ayaklar altına alıncaya kadar çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Diyarbakır’ı önemsediklerinin altını çizen Bakan Çelik şöyle konuştu: “Çermik Diyarbakır’ın eski bir ilçesi olarak son derece önemlidir. KVK Yönetim Kurulu Başkanı Murat Vargı’dan geçen yıl Çermik’e yurt yapmasını istedim. Varlı da 150 öğrenci kapasiteli bir yurt yapmayı kabul etti. Bir uçak kazasında hayatını kaybeden Ercan Demirkol adına KVK şirketi büyük vefa örneği gösterdi ve Anadolu lisesi yaptı. Vargı’ya teşekkür ediyorum. Varlıklı bir kişi başkasının derdini tasasını paylaşmıyorsa sadece kendi kasasının bekçiliğini yapar.”

İYİ Kİ BU OKULU YAPTIK

KVK kurucu üyesi Murat Vargı da, Milli Eğitim Bakanlığı’nın bütün ülke sathına yaydığı bu heyecanı kendilerine de yaşattığı için teşekkür ederek, şöyle konuştu: “Eğitim seferberliği yalnız devlete ait bir konu değil. Herkesin üzerinde el ele vererek çalıştığı saha. Bu heyecanı, bu duyguyu biz de aşıladık. Ve ona verdiğimiz söz üzerine, bu öğrencilerimizin neşeli cıvıl cıvıl heyecanlı pırıl pırıl istikbale bakan gözleri gördüğümüzde iyi ki bu okulu yaptık diyoruz. Bu yurtta kalacak 75 kız ve 75 erkek öğrenci faydalı birer birey olacaklar.”

Şirketi Ercan’ı unutmadı

KVK çalışanı 27 yaşındaki Ercan Demirkol bir şirket toplantısı dönüşünde bindiği uçağın Diyarbakır’da düşmesiyle hayatını kaybetmişti. KVK, personelinin adını Çermik’te yaptırdığı dev eğitim kampusuyla yaşattı. Törende gözyaşlarını tutamayan baba Süleyman Demirkol, “Anısı ve adı sonsuza kadar yaşayacak” dedi.